دی داد

موقعیت:
/
/
زرنگ (010-009)
راهنمای مطالعه

برچسب و دستبندی نوشته:

نویسنده: دی داد

1396-01-25

زرنگ (010-009)

دوست نازنینم جناب آقای الف. باقری (مهرداد) خاطره ای را تعریف کردند از روزی که در تاکسی راننده و یکی از مسافران درگیر گفتگویی چالشی شده بودند و ضمن آن راننده به زرنگی خود می نازیده و مسافر نیز قبول داشته است که انسان بی دست و پایی است.

نتیجه گیری مهرداد گرامی ام از این رخداد این بود که علیرغم زرنگ بودن عده ای و بی دست و پا بودن عده ای دیگر، این دو قشر در جامعه از نظر کیفیت زندگی و دستاوردهایشان نهایتا توفیری آنچنانی با یکدیگر نداشته و به یک سطح از جامعه تعلق می گیرند.

من کاملا با تز دوست دانای خود موافق بوده و می خواهم با اجازه ی ایشان نکات دیگری را نیز به این مسئله اضافه کنم؛ هر چند که این نکات در ذیل فرمایش این دوست گرانقدر، رنگ و رو چندانی نداشته و بیشتر به توضیح واضحات شباهت خواهند داشت.

زرنگ کیست؟! در زبان انگلیسی عبارتی داریم street-wise و آن یعنی کسی که از عهده ی مسایل کوچه و خیابان خوب بر می آید. در زبان فارسی هیچ واژه ای همچون زرنگ نمی تواند که این عبارت انگلیسی را نمایندگی کند.

اگر کسی حراف باشد، زیاد چاخان کند، بتواند در موقعیت های خطر جیم شود و یا مثلا اگر مطمئن باشد طرف ضعیف مقابل را حریف است بی هوا وی را چَک کاری کند، زمین را به زمان بدوزد تا یک ریال بیشتر گیرش بیاید، خود را از همه داناتر فرض کرده و درگیر کسب و کارهای یک قران دو زار باشد و چیزهای مشابه دیگر،

این فرد در جامعه ی ما زرنگ قلمداد می گردد و من مطمئنم که با این همه صرف انرژی و نهایتا نداشتن خروجی، همان بی دست و پاهای ماجرا افراد موفق تری باشند.

11790

امتیاز شما به این نوشته

0

0

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرداد
مهرداد
7 سال قبل

با درود فراوان

دوست عزیزم واقعا از اینکه همیشه مرا مورد لطفت قرار می دهی ازت سپاس گذارم و باید بگم این مطلبی که گفتی به درستی معنی کلمه زرنگ رو بیان میکنه. می خواهم در اینجا به نکته ای اشاره کنم: عموما زرنگ در بین عوام به آدمی گفته میشه که به خودش این جسارت رو میده تا با زیرپا گذاشتن وجدان، اخلاقیات و موازین انسانی سعی داره تا منافع خودش رو تامین کنه و اصطلاحا با گذاشتن پای خود بر سر دیگری بالا رود. این دسته از افراد فکر می کنند به سبب کارهایی که انجام می دهند از مابقی افراد برترند درصورتی که ممکن است از هوش بالایی برخوردار نباشند. غالبا این افراد از سطح پایین فرهنگی برخوردار هستند و دست آوردهای “به اصطلاح خودشان” بزرگشان در اجتماع هیچ ارزشی ندارد.

حال می رسیم به اینکه واقعا زرنگ کیست!؟ از دیدگاه علمی فرد زرنگ فردی است که نسبت به سایرین هوش هیجانی (EQ) بالاتری دارد و می تواند در شرایط متفاوت، به سرعت واکنش مناسبی از خود بروز دهد، بر همین اساس اینگونه افراد، انسان های موفق تری هستند. زیرا به درستی قادر به درک محیط و اتفاقات هستند و همیشه پاسخ مناسب را در اختیار دارند.

س.ح
س.ح
6 سال قبل

گمان میکنم میتوان از واژه زرنگ تعابیر شخصی با توجه به توارد تجربیات ارائه کرد. زرنگهایی که من به دیده اطرافیانم آمده عموما افرادی بی تخصص اما حراف، کم تحرک اما پوشالی، کم سواد اما پر مدعا بوده اند. ایشان همینکه توانسته و بتوانند گرایشی (صرفنظر از اهمیت آن)را بنوعی هم سو و هم ارز خواسته های منتج به اهداف منفعت محور خویش سازند، در نزد خود و ناظران آن ماجرا زرنگ خوانده شده و حایز به موهبتی ویژه در همان اتمسفر میگردند.
من معتقد هستم به هیچ روی نباید (حتی) این مقوله را با هوشمندی و باهوش بودن دیگر افراد قیاس نمود.
افراد باهوش به زعم بنده محترم اند اما زرنگ بودن میتواند در صفت هر جانوری بنشیند. انسان زرنگی که منتظر رسیدن موقعیتی برای تخلیه حرکات و سکنات عوامانه خویش است تا امتیازی برای خود دست و پا کند با لاشه خواری که انتظار پسماند های جسد شکار شده را میکشد، توفیری ندارد.