دی داد

موقعیت:
/
/
مهمترین چیز جهان (017-010)
راهنمای مطالعه

برچسب و دستبندی نوشته:

نویسنده: دی داد

1397-07-10

مهمترین چیز جهان (017-010)

در جلسه ی روانکاوی یکی از دانشجویانم بتوسط من هنگامیکه گفتگو به این جا رسید که مهمترین چیز جهان چیست؟ او پاسخ داد: خانواده. اگر من بخواهم خودم به این پرسش پاسخ دهم: پاسخ من جهان بینی است. جهان بینی من مهمترین چیز جهان من است. انسان ها به دلیل تفاوت در طبیعت و تربیت شان (که شاید بتوان نام ژن و محیط را نیز بر آن ها گذاشت) در گذر زمان به درکی از جهان رسیده و بتبع آن می فهمند که مهمترین و باارزش ترین چیز آن چیست.

اگر انسانی به دنبال انتقال ژن های خود به نسل های بعد باشد، خانواده برای او مهمترین چیز جهان است، اما اگر کسی به دنبال جاودانه ساختن مِم های خود باشد، آنگاه شاید جهان بینی اش مهمترین چیز این جهان گردد. این پاسخ های مختلف ریشه در تفاوت رویکردها دارند. من آنتی ناتالیست بوده و با تناسل مخالف هستم و در عوض فرد ایدئولوگی ام. او انگار شبیه به من نیست.

گاهی وقت ها از خود می پرسم که چه چیزی می تواند انسان ها را به درستی در کنار هم نگه دارد. پاسخ این پرسش شاید یگانه نباشد اما یکی از کاندیداهای آن همان پاسخ به پرسش روانکاوانه ی فوق است. پاسخ به پرسش “مهمترین چیز جهان چیست؟” نشان خواهد داد که آیا دو انسان بعنوان دوست به درد یکدیگر می خورند یا که نه!

اگر کسی به آن پرسش پاسخ دهد که پول و مادیات و دیگری پاسخ دهد که دانش و یا اخلاقیات، این دو فرد نقطه ی مشترک چندانی با یکدیگر نداشته و به جهان های متفاوتی تعلق دارند. این پرسش روانکاوانه و پاسخش از اهمیت بسزایی برخوردار است. توصیه می کنم که آن را از آنانی که قصد نزدیک شدن را به شما دارند، پرسش کنید.

12161

امتیاز شما به این نوشته

5

0

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی مقدمی طالمی
مهدی مقدمی طالمی
5 سال قبل

مهمترین چیز جهان آزادی عمل و آرامش است. چه بسا بسیاری از چیزها، همانند علم، خود به چیزهای دیگر وابسته هستند. «علم باید توسط مردمان شناخته شود». پس دانشمندی که به کشفی می‌رسد، آن کشف باید توسط بقیه مردمان دانسته شود وگرنه فایده‌ای ندارد. بنابراین علم با بقیه مردم مهم میشود. در حالی که بقیه مردم اهمیتی ندارند. منظور این است که آزادی عمل و آرامش انسان فقط برای خودش و به تنهایی برای خودش مهم است. مگرجهان چیز دیگری به جز خودمان است؟

نوا
نوا
4 سال قبل

مطالب خیلی خوبی دارید. باید بگم که با آنتی ناتالیسم کاملا موافقم و دعوت یک انسان رو به این دنیا بدون خواست خودش غیر اخلاقی میدونم و خوندن افکار خودم تو این صفحه برام خیلی جالب بود. موفق باشيد.