دی داد

موقعیت:
/
/
تملق (108-007)
راهنمای مطالعه

برچسب و دستبندی نوشته:

نویسنده: دی داد

1395-03-20

تملق (108-007)

(چاپلوسی)

مرا گاهی به تملق متهم کرده اند. لاپلاس هم به تملق گویی متهم شده بود. حقا که تملق اخلاقی یا وجه مثبت آن لازمه ی بهبود زندگی هاست. تملق مثبت همچون مغناطیسی می تواند نیروهای گریز از مرکز جامعه شناختی را خنثی کرده و همچون چسبی اجزای جوامع را در کنار یکدیگر نگاه دارد. این همان چیزی است که برخی از آن به حُسن جویی یاد می کنند و در انجام آن به هم سفارش ها می کنند.

در جمعی، از دوستی که اطلاعات خوبی در علم فیزیک داشت، جلوی خودِ وی تعریف کردم؛ ایشان خوشحال گشت اما دیگران مرا به تملق گویی متهم ساختند. حالا پس از گذشت سالها من با آن دوست فیزیک خوان بسیار نزدیک گشته ام، اما خبری از منتقدین آن روز در زندگی من نیست؛ افرادی که در آن برهه بسیار بسیار به من نزدیک بودند!

و مگر نه آنکه همه فضایلی داریم و این غریزه ی ماست که بخواهیم حس ارزشمندی کنیم. به نظر من حسن جویی از خلال تملق مثبت در مواجهه با انسان های ارزشمند زندگی مان راه را برای نیل به ارتباطات سازنده و پایدار می گشاید، ارتباطاتی که حس ارزشمندی خویش را مدیون آن ها هستیم و خلق این فضا رسالت دوستان است.

{حُسن جویی همان تملق اخلاقی است.}

امتیاز شما به این نوشته

0

0

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
س.ح
س.ح
7 سال قبل

و بدین سان میتوان برای برخی صفات غیر اخلاقی که نکوهیده انگاشت میشوند،با اضافه کردن یک پسوند(مثبت) و باز تعریفی اصلاح شده،آنها را به برون رفت قابل اعمال،تبدیل کنیم!

admin
admin
7 سال قبل
پاسخ به  س.ح

بد و خوب چیزی جز واژه ها نیستند. مادامیکه به کلام بسنده کنیم می توانیم “بدِ خوب” و یا “خوبِ بد” داشته باشیم. پس رسیدن به درکی درست از خوبی و بدی چیزی ماورای واژه بازی های صِرف است. این مسئله تحلیلی جدی می طلبد… راستی، چاقو چیز خوبی است یا که بد؟!