دی داد

موقعیت:
/
/
اصل اصالت حال (متاخر) (049-002)
راهنمای مطالعه

برچسب و دستبندی نوشته:

نویسنده: دی داد

1395-04-27

اصل اصالت حال (متاخر) (049-002)

(Later Presentism)

قبلا در اثنای نظریه ی خود، اصالت حال را در مقایسه با زمان های گذشته و آینده، ارایه کرده بودم. بطور خلاصه، به این نتیجه ی ارزشمند نایل گشته بودم که گذشته و آینده، واقعیت ندارند. تنها زمانی که واقعیت داشته و می توان حقیقتی برای آن کشف نمود، زمان حال است.

گذشته و آینده چیزی نیستند جز یک سری تئاتر ذهنی! تئاترهایی که برای گذشته از جنس یادآوری اند و برای آینده از جنس تخیل. حتی یادآوری های گذشته نیز خودِ گذشته نیستند، بلکه تصویر تحریف شده ای از آنند که عملا بخشی از حال ماست و نه خودِ گذشته.

نکته ی مهم دیگری را که قصد دارم به این سلسله تفکرات خود بیافزایم، مقوله ی الحاق کردن مکان به اندیشه ی پرزنتیسم می باشد. پیش از این، پرزنتیسم چیزی نبود، جز تحویل زمان فلسفی به برهه ی حال. یعنی اینکه مبدا زمانی هر گونه تغییر و تحولی در بستر زندگی آدمی، زمان حال است و لاغیر.

این فکریه از آنجایی نیازمند تکمیل و گسترش بود که در رابطه با مکان تغییرات و تحولات، حرفی نمی گفت و مخاطب را می توانست درگیر وسواس پیدا نمودن مکانی برای متغیر شدن، بنماید.

اما شکل متاخر این اندیشه، این مشکل را حل نموده است. همانطور که آینشتاین، فضا و زمان را در فیزیک آشتی داد، من قصد دارم که این دو مفهوم را در اخلاق آشتی دهم. تنها زمان و تنها مکانِ هرگونه تغییری همین حالا و همین جاست و این یعنی ازدواج زمان و مکان: Time – Place.

(Ethical Time – Place ≈ Physical Space – Time)

امتیاز شما به این نوشته

1

0

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دانشجو
دانشجو
7 سال قبل

درود گرامی
متن مختصر اما قابل توجه تان را خواندم و سوالاتی در مورد اصول و مبانی اصالت حال پیش آمد. مبانی نظری آن چیستند؟
آیا میتوانید کتابی در این زمینه معرفی کنید؟

دی داد
7 سال قبل
پاسخ به  دانشجو

جناب رادفر گرامی،

کتابی برای معرفی کردن در این زمینه ندارم اما احتمالا قادر باشی که پاسخ پرسش هایت را بشکل پراکنده در مجموعه نوشتارهایی که در پیوند زیر (از همین وب-سایت) موجود هستند، پیدا کنی:

http://www.daydaad.com/?s=%DA%A9%D9%85%D8%A7%D9%84

با آرزوی بهترین ها برای شما دانشجو حقیقت…

حب مهرداد
حب مهرداد
6 سال قبل

دیدگاه جالب و بدیعی است. لطفا ما را بیشتر با این دیدگاه آشنا کنید.

دی داد
6 سال قبل
پاسخ به  حب مهرداد

اگر جستاری در سایت تحت همین عنوان و همچنین عبارت کمالگرایی داشته باشید، به سایر نوشتارهای اینجانب حول این مسئله دسترسی خواهید داشت.