دی داد

موقعیت:
/
/
کناره گیری (123-002)
راهنمای مطالعه

برچسب و دستبندی نوشته:

نویسنده: دی داد

1395-05-13

کناره گیری (123-002)

همانطور که بسیاری از آموزه های سنتی غلط هستند، پشتکار و مدیحه سُرایی در پیرامون آن نیز یکی دیگر از اشتباهات تاریخی است. همانطور که در سایر امور اخلاقی در آراء خود بحث سه گانگی ارزشی را مطرح کرده ام، می خواهم در اینجا مقوله ی پشتکار را نیز از این منظر مورد مطالعه قرار دهم.

پشتکارمنفی که عملا تقریری همانگویانه از تلاش بی ثمر است؛ نتیجه ای جز اتلاف وقت نخواهد داشت و در نزد من مقوله ای مذموم است. این پدیده اگرچه بخودی خود چیز ناپسندی است اما می تواند به کناره گیری مثبت بیانجامد که عملی اخلاقی است. در خیلی از مراحل زندگی، کناره گیری مثبت می تواند به بزرگترین موفقیت ها منتهی گردد، اگر و فقط اگر بدانیم که چه زمان می بایست کنار رفت! گاهی اوقات هیچ کاری نکردن، انجام بزرگترین کار ممکن است.

کناره گیری از بسیاری از امور عبث و باطل این شانس را برای آدمی فراهم می آورد که بتواند پشتکار مثبت خود را در برخی امور دیگر محقق نموده و به خیر اعلاء رسد. به فرض اینکه کناره گیری با توجه به مختصات عمل موردنظر، مثبت تلقی شود؛ در گام اول از درد آدمی می کاهد. پرداختن به امور مختلفه شانس عارض شدن درد و رنج را افزایش می دهد و کناره گیری علاوه بر کاستن احتمال این وقوع می تواند در طولانی مدت باعث فزون گردیدن سطح شادی فرد گردد.

باید کناره گیری را تمرین کرد. کناره گرفتن از هر پدیده ی کال و نپخته ای که جهل مردمان، ایشان را به آن مشغول می دارد.

امتیاز شما به این نوشته

0

0

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خدامراد شاهنده
خدامراد شاهنده
4 سال قبل

درود بر شما برای نوشتن مطالب زحمات زیادی کشیده اید. خواستم بیشتر با کارهای شما آشنا شوم دیدم اسم شما مستعار است و در لینکدین ظاهرا دی داد را اسم قبول ندارند و بعضی از اعضا گفتند شما اکانت جعلی دارید. البته از نظر فلسفی هم این نظر مردود است. اساسا مهم نیست جعلی بودن یا حقیقی و واقعی بودن . مگر نه ؟ ما می خواهیم از دیگران چیزی بیاموزیم. حال آقای ….. باشند یا دی داد و اسامی دیگر. بعضی ها می گویند این مطالب را از جاهای دیگر کپی می کنید. بازهم مهم نیست. من معتقدم اگر مطلبی ارزشمند است بازنشر ان نیز نیکوست. درود بر شما که اینقدر در نگارش پر تلاشید استاد. اما چرا با نام مستعار فعالیت می کنید ؟ دوم می خواستم درباره مدرک تحصیلی و تحصیلات شما بدانم که تا چه مقطعی و در کدام دانشگاه تشریف داشته اید؟ اگر کتابی منتشر کرده اید بنویسید که بنده خریداری کنم چون به فلسفه علاقمندم. من وبلاگ شما را خوانده ام حتی درباب سگ هم مطالب مرقوم کرده اید. اسکوپ کارتان محدود نیست چرا؟ آیا برای زندگی امروز اسکوپ کار شما وسیع است یا خیر

با آرزوی توفیق برای آن دوست گرانمایه

دی داد
4 سال قبل

Hallo, S. P.! Danke

مهسا
مهسا
4 سال قبل

سلام

یاد کتاب “شیب” افتادم روی جلدش نوشته “کتاب کوچکی که به شما یاد می دهد چه موقع کار را ول کنید(و چه موقع به کار بچسبید.)”

سپاس