دی داد

موقعیت:
/
/
مرگ یک بار، شیون هم یک بار (021-010)
راهنمای مطالعه

برچسب و دستبندی نوشته:

نویسنده: دی داد

1397-07-21

مرگ یک بار، شیون هم یک بار (021-010)

یک ضرب المثل قدیمی فارسی می گوید: «مرگ یک بار، شیون هم یک بار». معنای این زبانزد این است که گاهی باید کارها را یکسره کرد. تعلل جایز نبوده و بایستی که با مسئله بشکل یکباره مواجه شد. فارغ از این معنا، درس مهمی در این ضرب المثل بشکل تحت اللفظی نهفته است که می خواهم در این نوشتار بدآن بپردازم. ما در زندگی یک بار می میریم و برای یک بار مردن، یک مرتبه شیون لازم است.

همه ی ما در زندگی ترس های زیادی را در دل با خود حمل می کنیم. مثلا ممکن است که کسی نگران سلامتی خود بوده و بشکل دایمی ترس از بیماری و مرگ او را به خود مشغول دارد. در این دست موارد، ضرب المثل فوق و داشتن درک ظاهری از آن بغایت کمک رسان است. هرچقدر هم که ما نگران مرگ باشیم، بالاخره آن، روزی فارغ از ترجیهات ما رخ خواهد داد. پس اگر قرار است که مرگ یکباره باشد، اجازه دهیم که شیون هم یکباره باشد.

مثلا اگر کسی نگران است که روزی به سرطان مبتلا شده و بشکل اسفناکی بمیرد، او باید بداند که این دچار شدگی و این مرگ یکباره هستند، پس اجازه دهید که شیون ها هم یکباره باشند. اجازه دهید هر زمان که سرطان آمد و مرگ نزدیک بود، یک بار شیون کرده و همه چیز را به دست فراموشی سپاریم. این درست نیست که اگر محض مثال در 100 سالگی قرار است که در استخرِ مرگِ یک بیماری صعب العلاج غوطه ور شویم، از 20 سالگی هر روز برای آن لحظه عزاداری کنیم.

مرگ یکباره است، شیون را هم یکباره خواهان باشید. آن چیزی که قرار است بشود، بالاخره خواهد شد… شیون را برای همان روز نگه دارید…

12165

امتیاز شما به این نوشته

0

0

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی مقدمی طالمی
مهدی مقدمی طالمی
4 سال قبل

چه شیرین است مرگ یکباره! بعضی از ما شبانه می‌میریم و صبح متولد میشویم و با دیروزِ خود فرقی نمیکنیم. خوشا به آنان که مرگ و شیونشان یکبار است.

محمد
محمد
3 سال قبل

قلب یه جیزیه انگار شکستنش قانونه
ساختن برچسب خنده رو لبم آسونه